Potraviny na zvýšenie libida – ktoré sa oplatí vyskúšať?

Libido a teda chuť na sex, možno ovplyvniť viacerými spôsobmi. Medzi najjednoduchšie a najprirodzenejšie spôsoby patrí zmena jedálnička v podobe potravín, ktoré libido zvyšujú.

Ako jedlo ovplyvňuje libido?

Poďme pekne od začiatku. Chuť na sex u mužov aj u žien závisí od dvoch hlavných faktorov: prvým je hladina pohlavných hormónov (u mužov testosterónu, u žien estrogénu) a tým druhým zas miera prekrvenia pohlavnej sústavy a genitálií, čo zvyšuje vzrušivosť. A na oba tieto faktory vplývajú rôzne veci, ako napríklad životospráva, lieky, pohyb, ochorenia, ale aj pravidelnosť pohlavného styku.

A ako sa hovorí – láska ide cez žalúdok – to isté môžeme povedať aj v prípade sexuálnej chuti. Dlhodobý vplyv na podporu vášho libida môžu mať aj jedlá, nápoje, koreniny či suroviny v potravinách, ktoré bežne konzumujete. Pýtate sa, ako môže jedlo ovplyvniť vašu chuť na sex? Toto sú niektoré z dôvodov:

  • u mužov potraviny podporujúce libido môžu podporiť prirodzenú stimuláciu hladiny testosterónu a naopak, oslabiť vplyv estrogénov, čo má napríklad vplyv aj na zvýšenie plodnosti.
  • u žien zas takéto potraviny dokážu zlepšiť cirkuláciu krvi v panvovej oblasti a prekrvenie vonkajších genitálií – tým pádom budú lepšie reagovať na dráždenie pri sexuálnej stimulácii.
  • rovnaký účinok majú tieto „afrodiziaká“ v podobe potravín aj na mužov – podporujú roztiahnutie ciev, čím sa penis lepšie prekrví.

Potraviny, ktoré zvyšujú libido

V prvom rade musíme poznamenať, že v prípade pôsobenia potravín na libido ide o dlhodobejšiu záležitosť, preto nečakajte zázraky zo dňa na deň. Byť trpezlivý sa však určite oplatí a ak si zvolíte vhodný jedálniček, výsledky sa dostavia aj samé. Medzi najúčinnejšie potraviny na libido u mužov a žien patria:

Chilli a ustrice – chilli papričky sú afrodiziakum, obsahujú látku kapsaicín, ktorá zohrieva organizmus zvnútra, čoho výsledkom je aj lepšie prekrvene pohlavnej sústavy. Ustrice sú zas zdrojom aminokyselín, ktoré takisto podporujú lepšie prekrvenie genitálií a obsahujú látky stimulujúce hormonálnu hladinu.

Ryby a ďalšie morské plody – losos, tuniak, makrela, halibut, ustrice, krevety či treska sú zdrojom omega-3 mastných kyselín, L-arginínu, vitamínov a kalcia – všetko sú to látky, ktoré podporia vašu chuť na sex.

Cesnak a zeler – látky, ktoré cesnak obsahu, zvyšujú hladinu oxidu dusnatého, ktorý je zodpovedný za rozširovanie ciev a zvýšenie cirkulácie krvi v nich. Zeler je tiež výborným afrodiziakom. V jeho stonkách sa totiž nachádzajú dve látky, feromóny – adrenostenón a adrostenol, ktoré pôsobia na ženy a ich libido.

Med – zázrak z prírody, ktorý priaznivo vplýva nielen na zdravie, ale aj na sexuálny apetít. Obsahuje totiž látky, ktoré zlepšujú stav ciev a stimulujú hladinu a tvorbu pohlavných hormónov u oboch pohlaví.

Červené víno – ďalšie afrodiziakum, ktoré si, samozrejme, doprajte v primeranom množstve.

Zmrzlina a kakao – sladké, chutné a afrodiziakálne. Zmrzlina obsahuje kombináciu vápnika a fosforu, ktoré u mužov zlepšujú erekciu a hlavne zvyšujú chuť na sex. Kakao zas pomáha na zlepšenie priechodnosti ciev a u mužov teda aj na lepšiu erekciu, ale ešte viac pomáha ženám a to tak, že obsahuje fenyletylamín, zvyšujúci v mozgu túžbu po sexe. Tak už viete, aký dezert si s partnerom dáte?

Červený melón a orechy – čo sa ovocia týka, jednoznačnou voľbou pre posilnenie túžby na sex je červený melón. Obsahuje aminokyselinu L-citrulín, ktorá zodpovedá za roztiahnutie ciev, čo zlepšuje prekrvenie penisu. Vysoký objem aminokyselín, hlavne L-arginínu, majú aj orechy – pistácie, kešu, vlašské, lieskovce a mandle. Sú bohatým zdrojom zinku, ktorý podporuje zvýšenie hladiny testosterónu, dôležitého pre libido.

Ovocie a zelenina – sú plné zdraviu prospešných látok, vitamínov a minerálov, no niektoré z nich majú aj silné afrodiziakálne účinky. Ide napríklad o jablká, jahody či ďalšie lesné plody, libido posilnia aj avokádo, figy či banány. Cibuľa a chren majú síce svoju špecifickú vôňu a chuť, ale spolu s cesnakom, zelerom či brokolicou podporujú lepší krvný obeh a tým pádom aj zdravší sexuálny život.

Koreniny – okrem chilli skúste aj čierne korenie – tiež podporí erekciu a lepšie prekrví pohlavné orgány. Pridajte do jedál tiež mätu, rozmarín a zázvor – sexuálne zdravie a apetít podporí tiež škorica, vanilka, muškátový orech, koriander, kardamón, šafran a mnoho ďalších byliniek.

Mäso a živočíšne produkty  – všetky druhy mäsa obsahujú aminokyseliny ako karnitín, arginín, zinok alebo koenzým Q10 – takisto všetko látky, ktoré zlepšujú sexuálny život a libido. Aminokyseliny sú dôležité z hľadiska dobrého prietoku krvi v tele, čo prospieva pohlavnému ústrojenstvu mužov i žien. Ak ste vegetariáni, doplňte do svojho jedálnička spomínané orechy, semienka, prípadne mliečne výrobky. Vajíčka sú takisto výborným zdrojom bielkovín – obsahujú vitamíny skupiny B, ktoré znižujú stres a udržujú hormonálnu rovnováhu v tele a L-arginín, ktorý je dôležitý pre mužskú erekciu a skvelý výkon pri sexe.

Potraviny, ktoré libidu neprospievajú

Tak, ako vyššie spomínané potraviny libido zvyšujú, existujú aj také, ktoré ho, naopak, potláčajú. Najčastejšie ide o potraviny, ktoré sú vyrábané umelo. Ak nechcete potlačiť svoj sexuálny apetít, vyhnite sa jedlám ako:

Vyprážané, polotovary, hamburgery, snacky – Vyprážané jedlá obsahujú veľa chemikálií, konzervantov, cukru či soli. To spôsobuje upchávanie ciev a obezitu, zvýšený cukor či cholesterol v krvi. Zabudnite aj na obľúbené hranolky, vyprážaný syr, rybie prsty, mastné mäso, ale aj na margarín – takisto zvyšujú cholesterol, spôsobujú poruchy metabolizmu a neprospievajú potencii, ako aj samotnému libidu. O znižovaní energie (aj tej sexuálnej) nehovoriac.

Sladké – Cukry spôsobujú pokles testosterónu a tým pádom libido znižujú (okrem iného). Biely cukor spôsobuje upchávanie ciev, zvyšuje tvorbu inzulínu a môže vám dokonca spôsobiť problémy psychického charakteru. Skúste ho teda vymeniť za prírodné sladidlo – med alebo ovocie, určite nie za umelé sladidlá – náhrady cukru sú oveľa ťažšie stráviteľné. To platí aj o sladených nápojoch – tie určite z jedálnička vynechajte.

Slané – ako cukor, tak taj soľ v neprimeranom množstve môže škodiť. Ak je ho v jedle primerane, je samozrejme, potrebná pre tvorbu jódu zo štítnej žľazy, čo vplýva aj na produkciu hormónov. No ako to so slaným preženiete, koledujete si o viaceré zdravotné problémy – ochorenia obličiek, srdca, hormonálne poruchy až po potlačenie produkcie testosterónu a úplnej strate libida. Vynechajte preto, ak sa dá, z jedálnička, čipsy či chrumky a nahraďte ich zdravšou verziou.

Biela múka – vo výrobkoch ako chlieb či rožky alebo pizza môže vďaka cukrom, ktoré obsahuje vo zvýšenom množstve, spôsobiť skôr únavu, ako chuť na sex. Biela múka tiež zhoršuje priepustnosť ciev a cirkuláciu krvi v dôležitých orgánoch. Môže stáť aj za poklesom produkcie testosterónu.

Alkohol – červené víno v malom množstve vie pomôcť, aj alkohol s malou mierou je vraj afrodiziakum. Len, ako odhadnúť mieru. Časté a nadmerné užívanie alkoholu vedie k zníženiu produkcie testosterónu, potláča chuť na sex a zhoršuje plodnosť (klesá kvalita spermií). Ak chcete prežiť noc plnú vášne, určite nie pod vplyvom alkoholu (tvrdého, piva) a dajte si radšej za pohárik spomínaného červeného vína.

Tabletky s prírodným zložením na zvýšenie libida

Potraviny, ktoré rozhodne áno a ktoré nie, sme si už vymenovali, myslíme si, že stojí za to spomenúť aj výživové doplnky, ktoré môžete s režimovými opatreniami (zmenou jedálnička) pre ešte lepšie posilnenie vášho libida, vyskúšať. Tabletky s prírodným zložením majú pri problémoch s erekciou, potenciou, plodnosťou a sexuálnou túžbou naozaj svoj význam.

Ide o voľne dostupné prípravky vo forme tabliet, na ktoré nepotrebujete vyšetrenie ani recept od lekára, vďaka svojmu 100% prírodnému zloženiu sú bez vedľajších účinkov a fungujú na dlhodobé pôsobenie na pohlavnú sústavu ako u muža, tak aj u ženy.

Takýmto prípravkom sú tabletky Stoporex®, z najznámejších môžeme spomenúť Stoporex®Klasik alebo Stoporex®Prolong, ktoré sú dobré aj ako prevencia mužských neželaných stavov (oslabená erekcia, nízke libido, predčasná ejakulácia, problémy s potenciou). A potom sú tu Stoporex® Women, ktoré priaznivo vplývajú na ženské sexuálne zdravie a vitalitu (zmierňujú príznaky PMS, menopauzy, upravujú menštruačný cyklus, zvyšujú chuť na sex).

Všetky tieto menované prípravky majú jedno spoločné – okrem vyššie menovaných výhod v ich zložení nájdete mnohé afrodiziaká a látky, ktoré majú nesporne podporné účinky na libido, erekciu, plodnosť a potenciu všeobecne. Skúsenosti žien a mužov hovoria, že práve dlhodobejšie užívanie takýchto doplnkov výživy (viac ako 3 mesiace) skutočne prináša želané výsledky.

Scroll to Top