Žiť s menštruáciou nie je vždy jednoduché. Najmä, ak má žena svoje dni dostať napríklad počas letnej dovolenky pri mori či pri inej udalosti, ktorá by sa pokojne zaobišla aj bez krvácania či kŕčov v podbrušku, PMS a ďalších nepríjemných príznakov menštruácie. Preto, ak ste už na internete hľadali spôsoby, ako menštruáciu oddialiť či nejakým spôsobom posunúť, verte, že nie ste jediná.
Ako teda účinne oddialiť menštruáciu vtedy, keď to potrebujem? Najúčinnejším riešením je určite tehotenstvo – nebojte sa, nie je to jediný spôsob, to sme si len dovolili odľahčiť tému na úvod. Samozrejme, existuje niekoľko ďalších možností, ako svoje dni jednoducho oddialiť alebo priblížiť a absolvovať ich ešte „v predtermíne.“
Hneď v úvode však musíme poznamenať, že oddialenie menštruácie je umelým zásahom do prirodzeného cyklu v ženskom organizme a nesie so sebou aj isté riziká. Nezahrávajte sa preto s odďaľovaním menzesu pravidelne, opatrné by mali byť aj ženy, ktoré majú problém so zrážaním krvi či chronickými ochoreniami a tiež problémy s hormonálnou rovnováhou. Takže, upozornenie máme za sebou, poďme sa pozrieť na jednotlivé spôsoby oddialenia menštruácie.
Čo ovplyvňuje menštruáciu
Menštruačný cyklus ženy trvá v priemere 28 dní, počas ktorých sa vystrieda niekoľko fáz, vrátane menštruačného krvácania či ovulácie. Počas života žena menštruuje približne asi 500-krát a z vaječníkov sa za ten čas uvoľní asi 400 vajíčok. Samotná menštruácia trvá asi 3-5 dní, počas toho sa z tela vylúči približne 50-100 ml krvi. Počas menzesu sa u žien zvyšuje ženský pohlavný hormón zvaný estrogén.
Menštruácia je dôležitá pre udržiavanie hormonálnej rovnováhy a tiež značí, že neprišlo k otehotneniu ženy. U každej ženy je dĺžka menštruačného cyklu iná, raz môžete mať cyklus kratší, raz dlhší a tak môže menzes niekedy aj meškať. Na trvanie tohto cyklu má vplyv niekoľko faktorov – niektoré sú spojené s hormónmi, iné zas z externého prostredia.
Kým sa dostaneme k jednotlivým spôsobom oddialenia menštruácie, musíme povedať, že žiadny spôsob nie je stopercentný a niekedy vám môže menštruáciu posunúť len o deň či dva.
Oddialenie menštruácie pomocou kombinovanej antikoncepcie
Ak užívate hormonálnu kombinovanú antikoncepciu a chcete si menštruáciu oddialiť, skúste použiť tento jednoduchý a bezpečný spôsob. Za bežných okolností ženy užívajú tabletky počas 21 dní, po ktorých nasleduje pauza v podobe 7-dňového krvácania. Ak si chcete menzes oddialiť, stačí jednoducho túto fázu krvácania proste vynechať. Antikoncepciu tak budete užívať dokopy 42 dní bez prestávky a až potom ju vynecháte na sedemdňové krvácanie.
Ako sme už vyššie spomínali, tento spôsob oddialenia menštruácie je bezpečný a nemusíte sa ničoho obávať. U niektorých žien sa síce môžu objaviť vedľajšie účinky ako nevoľnosť, hnačka či špinenie, ale užívanie dvoch balení kombinovanej antikoncepcie nemá vplyv na jej účinnosť (zabránenie otehotneniu). Ak túto možnosť oddialenia menštruácie zvažujete a máte k nej otázky, poraďte sa so svojím gynekológom.
Tabletky na oddialenie menštruácie
Ak užívate iný druh antikoncepcie alebo ju neužívate vôbec, potom pre vás existuje riešenie v podobe tabletiek na oddialenie menštruácie. Sú ale na predpis a tak o ne musíte požiadať svojho gynekológa, ktorý pre vás vyberie tie najvhodnejšie. Nenechávajte si to na poslednú chvíľu, pre oddialenie menštruácie je nutné ich užívať niekoľko dní vopred.
Ako to teda funguje? Tabletky na oddialenie menštruácie obsahujú látku zvanú noretisterón, ktorá je syntetickou verziou progesterónu (hormónu, ktorý pri poklesnutí vyvolá menštruáciu). Tabletky fungujú tak, že umelo udržiavajú vyššie hladiny progesterónu v tele tak, aby oddialili príchod menštruácie.
Užívajú sa 2 až 3 krát za deň pred očakávanou menštruáciou. S ich užívaním treba začať približne 3 dni pred menzesom a následne ich treba užívať počas celej doby oddialenia. Menštruáciu sa pomocou týchto tabletiek podarí oddialiť asi na 2 týždne od pôvodného dátumu. Treba však poznamenať, že umelé zvyšovanie hladiny progesterónu nie je možné udržiavať dlhodobo. Rovnako tak tabletky na oddialenie menštruácie neslúžia ako antikoncepcia a pomocou ich užívania nie je možné zabrániť tehotenstvu.
Po skončení užívania týchto tabletiek sa menštruácia objaví sama, zvyčajne po dvoch až troch dňoch od ukončenia užívania tabliet. Lekár by vás však mal oboznámiť aj s nežiaducimi účinkami týchto tabletiek, ktoré sa môžu objaviť. Častým takýmto účinkom býva rozhádzaný menštruačný cyklus – môže trvať zopár mesiacov, kým sa dá opäť do normálu. Ďalšie vedľajšie účinky môžu zahŕňať nevoľnosti, bolesti hlavy, brucha, prsníkov, zníženie libida, kožné prejavy a iné.
Pre koho nie sú tabletky na oddialenie menštruácie vhodné
Lieky na oddialenie menštruácie by nemali užívať tehotné, ženy po pôrode a ani ženy, ktoré dojčia. Tieto tabletky nie sú vhodné ani pre onkopacientky a ženy, ktoré v minulosti mali krvné zrazeniny, prípadne majú vyššie riziko zrážania krvi. Nakoľko noretisterón, látka, ktorú tieto tabletky obsahujú, totiž môže zvýšiť riziko tvorby krvných zrazenín. Lekár vám tieto tabletky predpíše aj na základe toho, že bude poznať ďalšie lieky, ktoré užívate. Preto svojho gynekológa pravdivo informujte o všetkom, na čo sa vás opýta. Je to preto, lebo lieky na oddialenie menzesu sa môžu s inými liekmi navzájom ovplyvňovať.
V prípade, že vám lekár tieto tabletky predpíše, užívajte ich pravidelne a tak, ako stanoví lekár. Počas ich užívania by ste nemali zabúdať na hydratáciu a dostatok pohybu – práve kvôli spomínanému riziku vzniku krvných zrazenín. Dostatočná hydratácia tela a pohyb toto riziko znižujú.
Ďalšie rady a tipy, ako oddialiť menštruáciu
Ak neužívate antikoncepciu alebo proste nechcete do seba tlačiť hormonálne lieky na posunutie cyklu, vyskúšať môžete rôzne „babské rady“ na oddialenie menštruácie – sú prírodné, bez použitia hormónov, no ich účinky nie sú overené a nijako prakticky preukázané tak, ako pri prvých dvoch možnostiach na oddialenie menštruácie (antikoncepcia, tabletky na oddialenie menzesu), ktoré sme spomínali vyššie.
Ono je to tak. Vyskúšať ich môžete, no spoľahnúť sa na ne nikdy nedá. U niektorých žien fungujú, u iných zas nie. No skúšať ich môžete, nakoľko sú neškodné a nepredstavujú žiadny negatívny zásah do vášho tela. Pozrime sa teda na najznámejšie „babské rady“ na oddialenie menzesu:
Pitie citrónovej šťavy alebo jablčného octu: Zástankyne tejto metódy tvrdia, že na oddialenie menštruácie stačí piť šťavu z troch citrónov minimálne týždeň pred predpokladaným začiatkom menštruácie. Tento účinok síce nie je vedecky dokázaný, no aspoň si takto zvýšite príjem vitamínu C – menštruáciu aj tak dostanete, no dostatočný prísun vitamínov vám pomôže zmierniť prípadné menštruačné bolesti.
Uhorky: Jedzte nie zavárané, ale čerstvé uhorky, ideálne ich treba začať konzumovať vo veľkom približne týždeň pred nástupom menštruácie. Nechajte sa výsledkom prekvapiť, no určite sa na tento spôsob netreba 100% spoliehať.
Bylinky: Čaje alebo tinktúry z byliniek ako kapsička pastierska zastavuje krvácanie, preto sa ju na posunutie krvácania odporúča užívať aspoň o pár dní skôr, čaj z rebríčka obyčajného síce menštruáciu neoddiali, no môže ju zmierniť alebo skrátiť.
Vhodné a nevhodné potraviny: Pre oddialenie menštruácie sa krátko pred jej začiatkom odporúča jesť veľa šošovice a piť tonik. Naopak, vyhnite sa potravinám, ktoré zvyšujú teplo vo vnútri organizmu – koreniny, korenie, koreňová zelenina, papája, ananás, sezam, mango, ďatle a pod.
Nadmerná fyzická aktivita: Minimálne 2 až 3 týždne pred začiatkom neželanej menštruácie zvýšte fyzickú aktivitu – cvičte niekoľkokrát týždenne. Táto metóda má väčší vplyv hlavne u žien, ktoré pravidelne necvičia.
Nie posunúť, ale skrátiť dĺžku trvania menštruácie môže pravidelné cvičenie, sex počas menštruácie či masturbácia – všetky tieto činnosti pomáhajú vzniku prirodzených sťahov maternice a tým aj rýchlejšiemu vyplavovaniu menštruačnej krvi.
Ako podporiť hormonálnu rovnováhu u žien
Ako sme už spomínali vyššie, s odďaľovaním menštruácie sa neradno pravidelne zahrávať, malo by to byť skutočne len výnimočnou záležitosťou. Pravidelný menštruačný cyklus má totiž pozitívne vplyvy – udržuje krvný tlak v norme, znižuje riziko infarktu a cievnych ochorení a rovnako tak podporuje intímne, sexuálne zdravie a hormonálnu hladinu v tele. Ak chcete svoj menštruačný cyklus podporiť, vyskúšať môžete napríklad režimové opatrenia v tejto podobe:
- vyhnite sa alkoholu a fajčeniu, naopak, doprajte si pravidelný mierny pohyb (chôdza, plávanie, beh), ktorý je ideálny na hormonálnu rovnováhu
- zvýšte príjem omega 3-mastných kyselín, minerálov, vitamínov (ryby, sója, orechy, chia semienka, zelenina, ovocie)
- vyhýbajte sa múke, cukru, margarínom a ďalším priemyselne spracovaným potravinám
- dodržiavajte pravidelný pitný režim – ideálne pite vodu, nie sladené nápoje
- konzumujte rastliny a byliny alebo výťažky z nich – sú skvelým zdrojom stopových prvkov či látok ako fytoestrogény, ktoré priaznivo ovplyvňujú hormóny.
Tabletky na udržanie hormonálnej rovnováhy
Tieto režimové opatrenia môžete v najlepšom prípade kombinovať s voľne dostupnými výživovými doplnkami vo forme tabliet Stoporex® Women, ktorých zloženie je 100% prírodné a účinné. Fungujú na princípe účinných látok v podobe rastlinných výťažkov, s obsahom fytoestrogénov, minerálov a vitamínov, ktoré zlepšujú celkovú fyziologickú aj psychologickú vitalitu žien.
Tieto tabletky sú čisto prírodného charakteru, bez hormónov a vedľajších účinkov, sú voľne dostupné, bez lekárskeho predpisu a môžete ich užívať aj dlhodobo – skvele sa hodia napríklad na znormálnenie menštruácie po jej oddialení či zmiernenie príznakov menštruácie, PMS alebo menopauzy, takisto podporujú libido, chuť na sex a celkové pohlavné zdravie ženy (aj po psychickej stránke).